Статьи и обзоры nachodki.ru

Рівненський ліцей №1 Рівненської міської ради

ФАБІНГ – ХВОРОБА XXI СТОРІЧЧЯ

Психологічний термін «фабінг» означає зневажливе ставлення до інших на користь свого мобільного телефону (звичка постійно відволікатися на свій смартфон під час розмови зі співрозмовником, проявляючи до нього, певним чином, зневагу). Його авторами стали співробітники американського рекламного агентства McCann, яким потрібно було представити нове слово для опису поведінки, пов’язаної із занадто частою перевіркою смартфонів, планшетів та інших пристроїв. Упродовж останніх років схильність власників мобільних телефонів постійно перевіряти свої телефони значно зросла.

Фабінг – частина сучасного життя, яка може комусь здатися нешкідливою, але водночас може стати дратівливою під час розмови із значущою для нас людиною. Дослідження показують, що ця поведінка може зашкодити вашим відносинам, бо робить особисте спілкування менш значущим. Текстові повідомлення, що відправляються під час розмови, роблять бесіду менш приємною для людей, на відміну від тих, під час яких люди спілкуються без телефону.

Психологи вказують, що надмірне та часте використання смартфону може:

  • Зашкодити відносинам людей, що спілкуються.
  • Призводить до нестачі компетенцій у спілкуванні, проблемам із прийняттям рішень, незадоволеності потреби у спілкуванні, прийнятті, приналежності до соціальної групи.
  • Вплинути на почуття власної гідності під час розмови з партнером, родичами або близькими друзями. Згідно з дослідженнями, розмови без смартфонів – значно якісніші, ніж без них. Ми відчуваємо більше співчуття, коли співрозмовник та ми прибираємо наші телефони.
  • Вплинути на самооцінку та викликати невпевненість у собі, зниження навичок розрізняти свої почуття та співрозмовника.
  • Вплинути на стосунки подружжя, підвищуючи незадоволеність шлюбом та спричиняючи конфлікти.
  • Погіршити настрій та самопочуття людини, яку «фабять» (зневажають), викликати відчуття того, що вас ошукали чи піддали остракізму.
  • Сприяти появі чи посиленню ознак депресії.

Також фабінг може зашкодити вашій репутації, оскільки зазвичай користувачів телефонів вважають менш ввічливими та уважними до співрозмовника.

Надмірне використання смартфону може сприяти травматизації на вулиці, бо занадто сильно зосередженість на своєму смартфоні під час руху може призвести до того, що ви пропустите щось важливе. Як з’ясували японські вчені, неуважний пішохід здатний порушити цілісність потоку. В Японії почали штрафувати людей, які на переході користуються мобільними телефонами. Дослідження показало, що люди віком від 16 до 25 р. найчастіше отримують травми в ролі неуважних пішоходів. Більшість з них постраждали під час розмови по телефону, а не при листуванні.


Ознаки того, що ви можете бути фабером:


  • Ви ведете відразу 2 розмови одночасно: по телефону та особисто.
  • Під час прийому їжі, сімейних свят, днів народження, на вулиці ви постійно відволікаєтесь на перевірку телефона та не випускаєте його з рук.
  • Постійно відчуваєте страх щось пропустити.
  • Усюди постійно гортаєте новини, навіть під час спілкування з рідними.
  • Страх та велике занепокоєння, при відсутності зв’язку чи коли телефон розрядився.

Способи зупинити фабінг:


  1. Відкрито та відверто обговоріть поведінку фабінга та його вплив на вас, оточуючих.
  2. Під час зустрічей, покладіть свій телефон екраном донизу і якщо ви потягнетеся до телефону, застосовуйте якісь «штрафи. Активно слухайте свого співрозмовника.
  3. Зробіть місце та час прийому їжі зоною, в якій заборонено розмовляти по телефону.
  4. Якщо звук повідомлень буде відволікати вас, переведіть телефон у режим «не турбувати».
  5. Відкладіть свій телефон на деякий час (вихідні, певні години увечері). Навіть якщо ви почуватиметесь так ніби втратили кінцівку, не бійтеся його просто відкласти на деякий час.
  6. Встановіть час «без використання телефону» (зустрічі з друзями, розмови з рідними, дітьми, свята, відпочинок). Випробовуйте себе, збільшуючи час без телефона.
  7. Нагороджуйте себе за ігнорування телефону.
  8. Якщо вам важко зупинити себе, ви можете поговорити з терапевтом або психологом. Вони можуть допомогти вам навчитися перенаправляти вашу енергію.

Для багатьох соціальні мережі спочатку ніби втеча від проблем або спосіб розслабитися в кінці дня. Психотерапевт чи психолог може допомогти розібратися в цих проблемах і попрацювати над поліпшенням стресостійкості.

Дослідження психологів свідчать про те, що близькість відбувається в мікромоменти життя – розмова за сніданком, посмішка дитини. Ми найщасливіші, коли ми усвідомлено живемо та відчуваємо присутність, незалежно від того, що ми робимо.

Щодо спілкування, то найбільш важливою та інтимною формою спілкування є зоровий контакт. Постава і найдрібніші деталі виразу обличчя є більш красномовними та передають іноді більше інформації, ніж наші слова. Найбільш важливим є те, що вони лежать в основі емпатії (здатності відчувати те, що відчуває інша людина. Дослідження показують, що альтруїзм та співчуття роблять нас щасливішими, здоровішими і навіть можуть продовжити наше життя. Справжній зв'язок залежить від присутності, відкритості, спостережливості, співчуття та уваги до іншого. Хоча технології та соціальні мережі – це важливі складові сучасного життя, однак ми не повинні псувати те, що відіграє вирішальну роль у нашому здоров'ї та благополуччі – радість спілкування з іншими людьми.

© 2024 ARTEM PRONCHUK. All Rights Reserved.
Рівненський ліцей №1