Интернет-магазин nachodki.ru

Рівненський ліцей №1 Рівненської міської ради

Фрагмент екскурсії «Літопис шкільного музею»

 «Мої суцвіття, биті холодами, ви добру зав’язь все-таки дали».

Ліна Костенко

Наш навчальний заклад  один із найдавніших у місті, він має свою історію, традиції.

Отож, заглянемо за лаштунки історії та помандруємо  шкільними адресами нашого навчального закладу.  Одна з найдавніших вулиць міста – це вулиця 16 липня, яка  у 30-их роках ХХ століття була вулицею Юзефа Галера.   У ті  роки на вулиці вирувало активне життя, була вона й центром шкільної освіти та кузнею національного духу (тут були розміщені Рівненська українська гімназія, українська народна школа імені гетьмана Івана Мазепи, з якої і розпочинається літопис нашої школи).

У цьому приміщенні  у 30-их  роках ХХ ст. знаходилась українська  школа імені Івана Мазепи.

 

 

У 1932 році  українською інтелігенцією на чолі із Степаном Скрипником (майбутнім Святійшим Патріархом Київським і всієї Руси - України Мстиславом) була відкрита Українська народна шестирічна школа імені гетьмана Івана Мазепи, яка мала на меті дати вихованцям ґрунтовні знання для проходження іспитів та вступу в Рівненську українську приватну гімназію.

Опікувалося закладом товариство «Українська школа».  Предмети вивчалися відповідно до польської програми, проте викладання велося українською мовою. Навчальний заклад існував до 1939 р., директором був Іван Сав’юк, до речі,  він також був заступником генерала Тараса Бульби-Боровця. В одному з приміщень школи знаходилися товариства «Рідна хата», «Рідна школа», які ставили за мету в умовах польського суспільства зберегти українську національну школу, побут, культуру.

Світлини  з сімейного архіву родини Дзіваків. Лідія й Валентина в школі імені Івана Мазепи.

Промовистим свідченням є світлини зі  шкільного дитинства в “мазепинці”.

 

 

  На  світлинах учні початкової школи імені Гетьмана Мазепи, 1936 р.

До української школи ходили діти свідомих українців з різних частин міста і навіть з навколишніх сіл. А ось спогади  рівнянки Лідії Дзівак, яка навчалася  в « мазепинці»: «У неділю ми усією школою організовано йшли на службу в нашу українську церкву. Пам’ятаю свята, які проводились в школі, і подарунки, які нам вручали  з нагоди  закінчення начального року. Особливо радісне було весняне свято матері. Саме цей спомин і залишився на фотокартці тих часів, де ми з сестрою і тіткою йдемо вулицею Рівного з квітами». Також цікавим є той факт, що серед учнів « мазепинки» були : Володимир Кулій, Людмила Негребецька, Степан Куйбіда, Орест Гуцуляк. У нашому музеї є цінний експонат - книжка Ореста Гуцулюка « Моя дерев’яна валізка», у якій  відомий канадський мільйонер, а згодом  знаний в Україні меценат, згадує  про навчання в школі імені Івана Мазепи.

© 2024 ARTEM PRONCHUK. All Rights Reserved.
Рівненський ліцей №1